Kapat

Evde Doğal Şampuan Yapımı (Defne Sabunu İle)

Evde Doğal Şampuan Yapımı (Defne Sabunu İle)

Evde Doğal Şampuan Yapımı (Defne Sabunu İle)  

Hepinize merhabalar. Modanzi’ye hoş geldiniz. Bugün hep birlikte evde şampuan yapacağız. YouTube kanalımızda yayınlanan önceki videomuzda argan sabunu ve farklı malzemelerle bir şampuan yapmıştık. Şimdi de defne sabunu ile şampuan hazırlayacağız. Gelin ev yapımı doğal şampuanın hazırlanışına geçelim. 

1 lt suyu kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra içine bir tatlı kaşığı biberiye, bir tatlı kaşığı yeşil çay ve bir tatlı kaşığı sinameki otu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Bu şekilde birkaç dakika otların demlenmesini ve etken maddelerinin suya geçmesini bekliyoruz. 

Suyun içine kattığımız yağları beklerken bir adet defne sabununu rende ile rendeleyeceğiz ya da mutfak robotu ile toz haline gelene kadar doğrayacağız. Bu tarifi farklı sabunlarla da yapabilirsiniz. Biz doğal yağlarla hazırlanmış sabunları tercih ediyoruz. Defne sabunu da saçlar için oldukça faydalı olduğu için bu tarifte defne sabunu kullanıyoruz. 

Yukarıda da söylediğimiz gibi suya kattığımız bitkiler demlenirken sabunu toz haline getiriyoruz. Daha sonra suyu süzgeç yardımıyla süzüyoruz. Suyun içine diğer malzemeleri eklemeye başlıyoruz. Süzdüğümüz suya toz haline getirdiğimiz sabunu ekliyoruz. Daha sonra bir parça (yarım dilim) ekmek koyuyoruz. Ekmek kıvamının artmasını sağlayacak. Kıvamına göre kontrol edip tekrar ekmek ekleyebiliriz. Çok akışkan olmaması lazım. Daha sonra yarım katlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekliyoruz. Hindistan cevizi yağı da saça iyi gelir. Saç için en faydalı yağlardan biridir. Aynı miktarda çörek otu yağı ekliyoruz. Çörek otu yağı da saç için çok faydalıdır. Tarifte bir çok yağ olduğu için azar azar eklemenizi tavsiye ederim. Daha sonra aynı miktarda mango yağı yağı ekliyoruz. Mango yağından sonra da birkaç damla jojoba yağı ve biberiye yağı ekliyoruz. Biraz da (1 çay kaşığı) badem yağı ekliyoruz. Bir tatlı kaşığı kadar da macadamia yağı ekliyoruz. Bu yağların yerine hazır olarak satılan saç bakım yağları setini de kullanabilirsiniz. Zaten o setlerin birçoğunda da bu yağlar var. Bir tatlı kaşığı bergamot yağı, esans için de çam terebentin. Son olarak da eczaneden temin edilebilecek B vitamini ve E vitamini ampüllerini ekliyoruz. Karışım hazır. Şimdi bu yağların hepsini kapta iyice karıştıracağız. Eklediğimiz sabun ve ekmek de çözülüp kıvam aldığında şampuan kullanılacak hale gelecek. 

Evde Doğal Şampuan Yapımı (Defne Sabunu İle)

Bu şampuanı saçların daha hızlı uzaması için de kullanabilirsiniz. Ayrıca saç dökülmesini önleyecektir.

Bu şampuanı kullanırken dikkat edilecek bir husus daha var. Eğer kullandıktan sonra saçlarınızda çok yağlanma yapıyorsa saçlarını ilk olarak hazırladığınız bu doğal şampuanla yıkayıp durulayın, sonrasında normal şampuanınızla hafif olarak yıkayın. Bu şekilde yağlanmayı da en aza indirmiş olursunuz. 

Hazırladığınız bu şampuanı serin bir ortamda muhafaza etmek daha doğru olacaktır. Az miktarda yapıp bittikten sonra yeniden yağmak daha iyi olacaktır. 

Not: Bu içerik www.youtube.com.com/modanzi adresindeki modanzi youtube kanalında yayınlanan “Evde Doğal Şampuan Yapımı (Defne Sabunu İle)” videosunun anlatımıdır. Defne sabunlu doğal şampuanın hazırlanışını videolu olarak aşağıdan izleyebilirsiniz. Çok daha fazlası için modanzi youtube kanalına abone olmayı unutmayın. Hoşça kalın. 

 

Evde Doğal Şampuan Yapımı (Defne Sabunu İle)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yorumlar